Cvalíci z ÚSP

26. září 2018 v 10:14 |  Září 2018
Občas se mrknu na stránku školy, kde jsem kdysi byla na část základky a poslední léta pobývala i na internátu. Ráda se kouknu na akce a fotky . Zabloudila jsem i na jídelníček a nestačila jsem se divit . Každej den sladká snídaně a kakao , obědy taky zvláštní - témeř denně omáčky s knedlíkem,ale tak nějak beru, když je to hlavní jídlo a je taky možnost výběr ze dvou jídel . A pak večeře, což ve většině případů jsou párky a klobásy . Ale hlavně všechny ty svačiny mě vyrazily dech : čokoládový pěny , brambůrky , bonbony, oplatky , nugeta , tyčinky.. každej den takhle .

Nevim, co se tam stalo ,ale za mě jsme byly jako děti rády ke svačině za Termix, to byl svátek . A to tam všichni hlídali, abysme a zvlášť my na vozíku ,nepřibirali . Tak se nehýbáme , což je logický . Dokonce každej měsíc a dospělý klienty nevyjímaje, jsme se museli povinně vážit ! a když měl někdo něco navíc, tak mu hned napsali redukční dietu . Až mi to vždycky přišlo jakože moc to pozorování . Mám za to , že všude se musí vařit podle nějakých norem a i ty svačiny jsou tvořený tak nějak zdravě . Nedávno byl v televizi dokument o tomhle zařízení a všichni notně oplácaný . Což se není čemu divit , já mít denně takovou stravu , tak se za chvíli nevejdu do dveří . Dneska už osazenstvo tvoří jen dospělý , tak možná si tohle stravování konečně mohli prosadit ,ale tohle už je moc . Navíc bych tuhle stravu tipovala spíš na děti než na dospělý, který už mají rozum a ví, že to moc zdravý není . Sami si můžou koupit v obchodě co chtějí, mají automaty na sladký .. tak nechápu, proč to musí mít i v jídelníčku , určitě se jim na to taky netvářili . A nechápu , jak jim to mohlo projít .Asi ,že jsou dospělý, tak už jim do toho nemůže nikdo kecat. Já bych to jíst takhle nemohla a to mám sladký ráda . Každej den tolik cukru a to vlastně už od rána .

Pohybu taky moc nemají - jistě , chodí na rehabilitaci . Tak 2x za týden , jenže ani tam není zaručeno,že se budou hýbat , můžou taky jen tak sedět a máčet si na vodoléčbě nohy nebo chodit na ergoterapii a cvičit ruce . A taky ta finanční stránka , snad víc než na ubytování musí dávat na jídlo a počítám,že sladkosti si nikdo neodpustí. Možná to berou ,že když už tam musí žít , ať mají aspoň dobrý jídlo , těžko říct . Mají 5 jídel denně ,což nemám doma ani já mimochodem , takže fakt nestrádají v ničem a takovou skladbu jídla bych asi nevydržela . Člověk se jim ani nediví,že nechtějí pryč z ústavu , opustit tu výkrmnu .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Chudobka 1970 | Web | 26. září 2018 v 17:36 | Reagovat

Ti se teda mají nebo vlastně nemají... Někdo by tam měl při přípravě stravovacího režimu zapojit hlavu a trochu se zamyslet.... ;-)

2 Eliss | Web | 26. září 2018 v 20:40 | Reagovat

Tak to je tedy na pováženou, zajímalo by mě kdo jim ty jídelníčky schvaluje...

3 hrachajdice | Web | 26. září 2018 v 20:43 | Reagovat

Právě mi přijde, že si ty jídelníčky schavalujou snad sami 8-O

4 Ježurka | Web | 27. září 2018 v 14:41 | Reagovat

No, hlavně, že se všude nadává na to, jak jsou naše děti otylé a oni jim nabízí takový hutný jídelníček, to není dobré.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama