Slovensko

11. června 2018 v 17:25 |  Červen 2018

Všechny vás zdravím . Tak mě tu zase máte :) . Včera jsem se vrátila ze Slovenska . Cesta tam i zpátky na celkem na 16 hodin , holt nejsem z Moravy , abych to měla za rohem , ale bylo to moc fajn .

Měla jsem pro sebe svůj pokoj , kterej byl vedenej jako vozíčkářskej , ale jak to tak bývá a já s tím počítala , nebylo na něm vozíčkářský snad nic . Koupelna úzká nudle , ale s vozíkem se tam zajet dalo. Všechno bez madel, sprchovej kout taktéž , ale naštěstí aspoň u wc bylo topení , takže jsem se mohla chytnout . Vysprchovat jsem se taky zvládla úplně sama . Jakou to má výhodu , že jsem vycvičená , i když to není úplně upravený, hodí se to . Nemusel mi nikdo s ničím pomáhat , což bylo fajn pro obě strany . Penzion patřil jedný rodinně , takže tam bylo opravdu pár pokojů . Majitelé tam přímo bydleli , ale naštěstí nebyli nijak vtíravý , což nemám ráda . Měla jsem sice průchozí dveře do společný kuchyňky a jídelny ,ale naštěstí se daly zamknout . Co bylo horší , tak docela hluk od ostatních venku . Byli jsme tam s Němci , ti byli tichý ,ale na víkend přijeli Poláci a Slováci , což už bylo horší. Měla jsem venkovní sezení přímo u okna . Ale tak kolem půlnoci to vždycky zabalili , naštěstí . A zase i třeba v 7 ráno jeli odznova , někdy mi přišlo, že snad ani nikam nejezdí a jen tam sedí . Nebyl tam ani nikdo v mým věku, takže to víceméně šlo mimo mě všichni ti , co tam s náma bydleli, jen je pozdravit, když jsem je potkala a konec . Paní domácí nám dělala snídaně , ostatní jídlo jsme si zajišťovali sami . Večery jinak byly fajn - u televize :D . Měli tam komplet všechny český programy , takže jako doma :D.

PRVNÍ DEN : jsme byli utahaný po cestě a jen jsme si prošli Piešťiany jako lázně, tam bylo vystaveno spoustu historických aut , tak jsme se pokochali , na večeři a spát . V Piešťianech se léčí lidi s mou diagnozou pomocí speciální metody kosmickýho obleku , takže tam bylo hodně postižených lidí a dětí hlavně . Bylo to fajn,že člověk nevyčníval a nikdo se blbě nedíval jako třeba u nás na těžce postižený lidi . Ale zároveň mě trochu štve , že jsem nepoznala , jak jsou na tom s tímhle Slováci , jestli hůř nebo líp než my . Vždycky to v cizině porovnávám , jakej k nám mají kde přístup .

DRUHÝ DEN : jsme jeli na hory do Malý Fatry, tam jsem vyjela lanovkou na takovou vyhlídkovou terasu a pak na jeden hrad, krásnej na skále ve městě Beckov , tam jsme se naštvali na paní u kasy , táta to šel prozkoumat, jestli tam můžu s vozíkem a paní ho seřvala , že nesmí za bránu , že musí zaplatit . Měla jsem chuť se otočit a odjet, ale nakonec jsme tam šli, samozřejmě za tučný eura a platili jsme všichni . Šli jsme pouze na nádvoří , kde paní tvrdila , jak krásně se tam dostanu , hmm , popisovat cestu nahroru radši nebudu a ten vnitřek taky ne . V podstatě jsem se nedostala nikam a jen seděla na prudkým slunci , aspoň naši se dostali někam po schodech . Nevim , ale poslat vozíčkáře , kde vim , že to nejde, a že stejně asi nic neuvidim a ještě za to chtít prachy .. Holt paní byla vyčuraná , ale to je fakt jediný negativní chování , co se mi od Slováků dostalo. Vlastně ještě řidiči mě překvapili - jakmile uděláte dle nich sebemenší chybu , i třeba proto, že to neznáte a jedete pomalu nebo špatně zabočíte , začnou troubit a hodně vulgárně vám hned nadávat . Pomalu jsou schopný vám jednu vrazit . Jasně , tohle je i u nás , ale tam mě to přijde až do extrému. Není to příjemný .

TŘETÍ DEN : hodně dalekej výlet , až skoro k Maďarsku na Vodní dílo Gabčikovo. Bylo to tam zajímavý , dívali jsme se na různý ty lodě tam i to, jak stoupala voda v kanálu , aby mohli vyplout . Pak rovnou do Bratislavy na hrad . Víc jsme toho bohužel nestihli, jak z hlavního města, tak ze Slovenska obecně , ale i tak to bylo fajn .

V podstatě jsme každej den vyjížděli v 8:30 a příjezd někdy kolem 17-18 hodiny , takže fakt na celej den a vzhledem k tomu, že denně byly teploty kolem 30 , bylo to fakt úmorný. Klidně i přes 200 km za jeden den a na nějaký večerní " mejdlo" v centru jsme už fakt sílu neměli a byli jsme rádi, že ležíme . Tímto smekám před tátou , protože odřídil všechno naprosto sám. Co se týče netu , tak na pokoji byla wifi, ale já jsem to vydržela . jó jsem dobrá ! :D . Ale musím přiznat,že svoje udělala i únava, že nebyly chutě a taky to , že v tv bylo hodně programů , takže jsem se zabavila jinak .

Bylo to ale moc fajn , jen by to chtělo na víc dní a taky by to od nás nemuselo být tak daleko . Taky bylo fajn , že tam nebyla jazyková bariéra , oni rozuměli nám a my jim , ale zároveň to postrádalo takovej ten pocit,že jsme vlastně v cizině - skoro stejnej jazyk , stejný jídla, český programy v tv a obchody jako u nás . Ale zážitky na celej života klidně bych jela zase .
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lux | Web | 12. června 2018 v 1:29 | Reagovat

Jé, konečně! :) Těšila jsem se, až napíše, jaké to tam bylo. Stihli jste toho opravdu dost, muselo to být náročné. Ale třeba ten výhled z vyhlídky za to stál, ne? :) Já hory prostě zbožňuju a slovenské Tatry mám na ,,seznamu". Takže příště! :)

2 DadaRac | 13. června 2018 v 12:48 | Reagovat

Jsem ráda, že se na Slovensku líbilo i když je mi líto, že jste narazili na nějakou paní, která se hodlala na vás jenom vydělat. Slovensko je opravdu krásné místo, ale na to, že tam jezdíme skoro každý rok jsem neměla ještě možnost se pořádně podívat do hlavního města...

3 Hrašulee | Web | 14. června 2018 v 10:55 | Reagovat

Ta první fotka je naprosto super *_* na tom Vodním díle jsem byla už hodně dávno, byli jsme s rodiči na dovolené taky na Slovenku a sem jsme jeli na výlet, bylo to super, akorát jsem tam jako malá absolutně nechápala, jak a odkud se tam přelévá ta voda :D

4 Marcela | E-mail | Web | 16. června 2018 v 15:18 | Reagovat

Na Slovensku je krásně :-)
S lidmi to máš tak všude, vždycky se najde někdo takový. Jsem ráda, že jsi se nenechala odradit od ní. Nakonec sis to stejně užila, protože se díváš i na maličkosti, a takových maličkostí když je víc, tak je to potom jeden velký zážitek :-D  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama